11


maja

Jak wybrać odpowiedni głośnik bezprzewodowy?

W ostatnich latach rynek bezprzewodowego audio rozrósł się skokowo, wypierając klasyczne centra muzyczne i komponenty hi-fi. Jednak ze względu na fakt, że wszyscy producenci mają własne wyobrażenie o tym, czego potrzebuje klient, segment głośników bezprzewodowych stał się dość zróżnicowany. Przyjrzyjmy się temu.

Obecnie można znaleźć różne głośniki bezprzewodowe w cenie od kilku tysięcy do kilkuset tysięcy rubli, a drogie modele nie zawsze uderzają swoim rozmiarem. Aby wybrać odpowiedni system głośników bezprzewodowych, musisz najpierw zdecydować, do czego go kupujesz.

Gdzie słuchać

W zależności od scenariusza użytkowania wszystkie modele na rynku można podzielić na kilka głównych grup:

1) Przenośne

Grupa ta obejmuje wszystkie małe głośniki z wbudowanym akumulatorem, które nie są przeznaczone do bezpośredniego zasilania sieciowego. Są to zazwyczaj głośniki monofoniczne wyposażone w jeden lub więcej głośników, zazwyczaj zasilanych ze smartfona lub tabletu.

2) Stacjonarne i przenośne

Klasa ta odnotowała w ostatnich latach gwałtowny rozwój, przy czym znajdziemy tu również modele stereofoniczne. Ma to na celu umożliwienie użytkownikowi zabrania go na spacer lub w podróż w razie potrzeby, ale jego stała lokalizacja domowa jest jasno określona i można ją również podłączyć do sieci domowej.

3) Stacjonarne

W tej klasie dominują modele przeznaczone do pracy w ramach klasycznej instalacji stereo lub multiroom i zazwyczaj nie posiadają one żadnych wbudowanych baterii. Mogą być one zarówno monofoniczne, jak i stereofoniczne, a także istnieje rosnący segment bezprzewodowych wielokanałowych systemów kina domowego.

Jak podłączyć

Wszystkie modele można również podzielić na trzy główne klasy pod względem sposobu podłączenia do źródła sygnału:

1) Tylko Bluetooth

Zazwyczaj kategoria ta obejmuje niewielkie głośniki przenośne, a także modele stacjonarne nie należące do najwyższego przedziału cenowego. Istnieją jednak wyjątki, gdy moduł Bluetooth jest wbudowany w przyzwoite aktywne monitory tylko po to, aby "sprawdzić", chociaż główny scenariusz połączenia nadal pozostaje przewodowy.

2) Bluetooth + Wi-Fi

Najczęściej spotykana kombinacja w przypadku modeli stacjonarnych, które mogą występować w różnych formach - monitorów półkowych, soundbarów, a nawet głośników podłogowych. Zapewnia najbardziej elastyczne opcje łączności.

3) Tylko Wi-Fi

Dziś takich systemów pozostało już niewiele, a w przeszłości taka sytuacja występowała jedynie w głośnikach przeznaczonych do integracji z systemami inteligentnego domu lub po prostu do instalacji multiroom audio. Jak wspomniano powyżej, Bluetooth jest obecnie obecny niemal wszędzie.

Co jest w środku

Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze głośnika bezprzewodowego, jest jego konstrukcja, a mianowicie zastosowane głośniki i wzmacniacze. Jeśli jednak chodzi o wzmacniacze, wybór jest bardzo ograniczony - w zdecydowanej większości przypadków będą to kompaktowe zespoły klasy D (z wyjątkiem niektórych drogich monitorów), ale zestaw głośników może się różnić:

1) Pełnozakresowe

Najpopularniejsza opcja w zdecydowanej większości głośników bezprzewodowych, zwłaszcza przenośnych. Czasami do konstrukcji dodawane są pasywne radiatory, które są głośnikami bez magnesów, w celu zwiększenia mocy basów.

2) Dwudrożne

Firmy dążące do uzyskania jak najlepszej jakości dźwięku, nawet z kompaktowych głośników bezprzewodowych, mają tendencję do wyposażania ich w oddzielne przetworniki dla wysokich i niskich tonów. Konfiguracja dwudrożna występuje nie tylko w modelach stacjonarnych, ale także w wielu przenośnych, zwłaszcza wyższej klasy.

3) Trójdrożne

W pełni trójdrożne głośniki bezprzewodowe nie są często spotykane na rynku. Zazwyczaj są to drogie modele znanych marek Hi-Fi lub tak zwane "favella blasters", które są ogromnymi centrami muzycznymi do improwizowanych dyskotek świecących we wszystkich kolorach tęczy.

Multiroom

Kolejnym ważnym czynnikiem przy wyborze, zwłaszcza jeśli chodzi o głośniki stacjonarne, jest możliwość zintegrowania ich z domową siecią Wi-Fi. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele własnych rozwiązań multiroom - Yamaha MusicCast, Pioneer FlareConnect, Denon HEOS - a także wspólne platformy różnych producentów, takie jak Apple AirPlay 2, Google Chromecast, DTS Play-Fi. Pomimo szerokiego wyboru, wszystkie są mniej więcej takie same, podobnie jak podstawowe funkcje, a jedyne różnice dotyczą procesu konfiguracji i interfejsu użytkownika.

Asystenci głosowi

Powiedzmy kilka słów o asystentach głosowych. Coraz więcej głośników bezprzewodowych ma wbudowaną obsługę asystenta głosowego, ale w Rosji Asystent Google prowadzi z dużym marginesem, a Apple Siri jest daleko w tyle. A Alice firmy Yandex dopiero zaczyna penetrować rynek inteligentnych głośników.

Przykłady wyboru

Przyjrzyjmy się kilku scenariuszom wyboru głośnika bezprzewodowego, w zależności od tego, jak planujesz go używać:

1) Potrzebuję przenośnego głośnika do poruszania się po mieście i na zewnątrz.

Tutaj sprawa jest prosta - wybierz model w zależności od wielkości plecaka. Ogólna zasada jest taka, że im większy głośnik, tym większą moc zapewni i tym więcej miejsca będzie w stanie wypełnić. Z reguły będzie on wyposażony w jeden lub więcej głośników szerokopasmowych, ewentualnie z ochroną przed kurzem i wilgocią. Przybliżony budżet - 5 000 do 10 000 rubli, rekomendowani producenci - JBL, Sony

2) Chcę słuchać muzyki w domu w stereo w dobrej jakości, ale czasami zabieram ze sobą głośniki

W takim przypadku lepiej zwrócić uwagę na modele, które można łączyć w pary stereo i które mają solidną wbudowaną baterię. W tej klasie dostępne są już modele dwudrożne z dwiema opcjami połączenia, które obsługują również kodek Bluetooth aptX HD. Przygotuj się na wydatek od 35 000 rubli na produkty takich producentów jak Cambridge Audio, DALI, B&W, Bang & Olufsen.

3) Mam ochotę całkowicie pozbyć się kabli w domu, zarówno w moim systemie Hi-Fi, jak i w kinie domowym

W tym scenariuszu można rozważyć instalację Wi-Fi w wielu pomieszczeniach, z jedną częścią obsługującą stereo, a drugą stanowiącą podstawę kina domowego. O ile jednak bezprzewodowe monitory stereo o wysokiej jakości dźwięku nie stanowią dziś problemu w zakupie - wystarczy spojrzeć na produkty DALI, Dynaudio, B&W - o tyle w pełni bezprzewodowe wielokanałowe kina domowe oparte na technologii WiSA dopiero zaczynają podbijać rynek, więc wybór nie jest zbyt duży. Oczywistym wyborem jest system Harman Kardon Citation. Przybliżony budżet na operację wyniesie od 100 000 do 300 000 rubli.

Wnioski

Podsumujmy więc. Aby wybrać odpowiedni głośnik bezprzewodowy, potrzebujesz

1) Zdecydować, czy chcesz słuchać muzyki na zewnątrz, czy w domu.

2) Określić, czy źródłem dźwięku ma być smartfon, komputer czy dyski sieciowe.

3) Zdecydować, czy Bluetooth jest wystarczający, czy wolisz Wi-Fi, które zapewnia znacznie lepszą jakość dźwięku.

4) Czy potrzebujesz asystentów głosowych wbudowanych w sam głośnik.

W zależności od odpowiedzi na te pytania, będziesz w stanie wydać pieniądze na zakup najbardziej efektywnie, bez przepłacania za niepotrzebne funkcje, ale także bez prób kupowania "za grosze".

GSMRanking.pl

Rankingi akcesoriów GSM - uchwyty, kable, głośniki, powerbanki, słuchawki i wiele wiele więcej.

O nas

GSMRanking.pl

Rankingi akcesoriów GSM - uchwyty, kable, głośniki, powerbanki, słuchawki i wiele wiele więcej.